סינדרום י-ם
מאחורי כל הכותרות המפוצצות באמצעי התקשורת - העיר העתיקה שוקקת חיים, קשרי מסחר ענפים ותיירות מפותחת. לגור בעיר העתיקה זה כמו לגור בפיסת היסטוריה, בסיפור אגדות, או בסרט. העיר העתיקה בעלת משמעות רבה למיליונים ברחבי העולם, ומי שיזכה לגור שם עלול להידבק בסינדרום הנפלא בעולם - סינדרום ירושלים. בעיר העתיקה נוכל לחוות פסטיבלי תרבות ענקיים, אבל גם להמשיך להנות מדברים פשוטים כמו ביגלה עם זעתר, כנאפה וחומוס מהמשובחים בארץ.
שכ”ד
שטחים ירוקים
איזור צעיר

גם אם ממש נרצה, לא נוכל להקיף את הסיפור ההיסטורי של העיר העתיקה. מה שכן נוכל להגיד זה שהרובע היהודי עובר בשנים האחרונות שיקום ושדרוג של כמה מהמבנים האייקונים והמרכזיים בירושלים, ובראשם בית הכנסת ‘החורבה’. בשנים האחרונות העיר העתיקה בירושלים מארחת כמה מהפסטיבלים הגדולים והמוכרים בארץ; ביניהם ‘פסטיבל האור’, ‘פסטיבל האבירים’, ‘צלילים בעיר העתיקה’ ועוד. כל אלו מעידים על ההתעוררות התרבותית יוצאת הדופן של ירושלים בשנים האחרונות.

לעיר העתיקה ישנה עצמאות כמעט מוחלטת של שירותים, שכן היא תפקדה כעיר בפני עצמה (היא ירושלים) לפני היציאה מהחומות: בשכונה מספר מכולות, מעדניות, חנויות, מסעדות ועוד. מעל הכל קיים שם שוק שוקק חיים של כל מה שרק תבקשו לעצמכם. מי שירצה להשתחרר קצת מהאווירה ההיסטורית יוכל לעשות הליכה קצרצרה לקניון ממילא.

בעיר העתיקה ישנם אין ספור מוסדות תרבות ומוקדים תרבותיים והיסטוריים בהם – מגדל דוד ועיר דוד, רחבת הכותל המערבי, הרובעים המוסלמי והארמני, טיילת החומות ועוד רבים וטובים.

ברחבי הסמטאות הציוריות של העיר העתיקה ישנם אין ספור מסעדות מגוונות; גם לאלו שיכולים להרשות לעצמם להתפרע, וגם לאלו שחומוס טוב יספיק להם לכל היום. מי שקולינריה היא הסיפור שלו יוכל לבדוק גם את ‘כרטיס הטעימות של העתיקה’.

לכיוון העיר העתיקה מספר קווים, חנייה כמעט ואין - מי שרוצה לבקר או לגור באזור צריך להכין את עצמו להליכה ברגל ולהתניידות בתחבורה ציבורית.
25-30דקות
10-15דקות
45-30דקות
הר הצופים
20-25דקות
15-20דקות
20-25דקות
מרכז העיר
30-50דקות
20-25דקות
70-80דקות
בית הכרם
40-45דקות
20-25דקות
50-55דקות
גבעת רם
45-50דקות
25-30דקות
60-70דקות
גבעת מרדכי
45-55דקות
25-30דקות
80-90דקות
מלחה
25-30דקות
17-15דקות
40-50דקות
תלפיות

בעיר העתיקה יש עשרות קהילות אשר רובן מתבססות על השתייכות דתית.

העיר העתיקה מתאפיינת בצפיפות רבה וסמטאות צרות, מי שירצה לראות קצת ירוק בעיניים יוכל לטפס על החומות או לעשות הליכה קצרה לבריכת הסולטן וגיא בן הינום.